Volterra, będąca dawnym etruskim miastem, została zbudowana na skale jednego z toskańskich wzgórz, niemalże na wysokości 550m nad poziomem morza, w rejonie pomiędzy rzekami Bra, a Cecina. Jest to obszar bogaty w alabaster, gdzie wydobywanie go i obróbka stanowi ważną gałąź przemysłu.

Dzięki wykopaliskom tu przeprowadzonym ustalono, iż w IV w p.n.e. miasto było wyjątkowo zamożne. Otaczał je pas murów, które chroniły ziemie uprawne i łąki, dzięki czemu w czasie oblężenia mieszkańcy mogli się wyżywić. W 205 roku miasto weszło w skład Imperium Rzymskiego. Pozostałością z tego okresu są ruiny teatru, kilka kolumn, scena i porosłe trawą miejsce dla widowni.

Położenie miasta na skale, które przez wieki broniło Volterrę przed wrogami, powoli staje się przyczyną upadku miasta, ponieważ klif na, którym została zbudowana powoli osiada. Dzisiejszy obszar miasta to raptem jedna trzecia dawnego, z okresu świetności. Miasto otoczone murami obronnymi, pełne jest tajemniczych zaułków i wąskich uliczek. I podobnie jak tanie kwatery Istria czy noclegi Vodice oferują w swych zabytkowych zakamarkach i zaułkach, tak i tutaj można znaleźć interesujące zakwaterowanie w jednej z zagubionych uliczek.

Centrum miasta stanowi Piazza dei Priori. Znajduje się przy nim najstarszy z typowych toskańskich ratuszy- Palazzo del Priori z przepiękną wieżą o dwóch kondygnacjach. Naprzeciw niego stoi Palazzo Pretorio, który w średniowieczu był siedzibą policji. Jednym z cenniejszych zabytków Volterry jest katedra pochodząca z XII wieku, pokryta charakterystyczną fasadą w pasy z białego i i szarego marmuru. Uwagę przykuwa także twierdza Rocca zbudowana przez Medyceuszy.

W ostatnim czasie Volterra stała się bardzo atrakcyjna dla turystów nie ze względu na swe położenie czy zabytki. Swoje turystyczne odrodzenie miasto przeżywa dzięki wampirom, za sprawą sagi o wampirach „Zmierzch”. Miasto stało się niemalże mekką fanów opowieści Stephenie Meyer.