Maremma to duży obszar w południowej Toskanii. Jest to idealny mikrokosmos, który rozciąga się między prowincjami Livorno i Grosseto. W „Boskiej komedii”, Dante Alighieri zidentyfikował jej granice od „Ceciny do Corneto” (Tarquinia w Lazio). Maremma jest wyjątkowa ze względu na różnorodność swojego terytorium: błękitne morze, długie plaże, czarne skały, wzgórza pokryte lasami, bagna i tereny płaskie, zielone wzgórza i naturalne źródła termalne.

Jest to ponadczasowy region o starożytnych korzeniach. Tutaj Etruskowie, a następnie Rzymianie od wieków rozwijali swe kultury, pozostawiając ślady w etruskich miastach Populonia i Roselle i w wielu znaleziskach archeologicznych całego regionu. Następnie w regionie tym osiedlił się klan Aldobrandeschi i rządził w Maremma podczas ciemnej epoki średniowiecza, zostawiając za sobą wysokie wieże, zamki i miasta za murami, takie jak Santa Fiora i Sovana. Rodziny Medici i Lorena również mieszkały tutaj, a masywny mur Medici w Grosseto przypomina nam o tym. Rodzina Medici rozpoczęła rekultywacje bagien w Maremma, a procesy te zakończyły się dopiero po II wojnie światowej.

Tutaj są najpopularniejsze wśród zagranicznych turystów miejsca noclegowe, które Maremma, podobnie jak kwatery Chorwacja, oferuje w bardzo atrakcyjnych cenach.

Maremma to nie tylko kultura i krajobrazy; jest to również region bogaty w typowe produkty spożywcze, których warto spróbować podczas degustacji lokalnego, dobrego wina. Morze, wzgórza i góry mieszają się w żywności, a zupa acquacotta to tylko jeden z przykładów. I tak jak tanie noclegi na Hvar dają możliwość skosztowania lokalnych dań, tak pobyt w regionie Maremma jest wyjątkową okazją do zapoznania się ze specjałami tutejszej kuchni.

Morze i rybackie miasteczka, wzgórza minerałów i parki archeologiczne, miasta na tufach wulkanicznych, Góra Amiata i rezerwaty przyrody, miasta sztuki, średniowieczne wioski, etruskie, muzea, kościoły i parki narodowe – Maremma ma to wszystko i wiele więcej.

Czy odwiedzasz Maremmę po raz pierwszy czy po raz dziesiąty, to za każdym razem jest to prawdziwe odkrycie!

Jest wiele rzeczy, które warto zobaczyć w Maremma, jak również mnóstwo rzeczy do zrobienia! Piesze wycieczki, jazda na rowerze, jazda konna lub spacery, sporty wodne, takie jak kitesurfing i windsurfing czy wędkarstwo, albo po prostu dni intensywne w relaks w łaźniach termalnych lub na plaży.