Miasto Prato znajduje się w odległości pół godziny od Florencji i jest drugim największym miastem w regionie.

Chociaż miasto posiada skarby etruskie, średniowieczne i bardziej nowoczesnych epok, praktycznie nie istnieje w świadomości większości turystów zagranicznych przybywających do Toskanii. Sprawia to, że Prato jest idealne dla każdego, kto chce pospacerować „na uboczu” i zwiedzić miasto, które nie jest zatłoczone.
Gospodarka Prato historycznie oparta była na sektorze tekstylnym, który jest wciąż żywy do dziś. Prato ma również wielkie skarby historyczne i artystyczne, które czekają na odkrycie. Niektóre z nich to wspaniałe freski Filippo Lippi, Paolo Uccello i Agnolo Gaddi wewnątrz katedry i zewnętrzna ambona Michelozza i Donatello, piękny Palazzo Pretorio i Piazza del Comune, na którym się znajduje i pozostałości zamku cesarza. I tak jak Czarnogóra wakacje zapewnia z możliwością odkrywania wspaniałych kulturowych skarbów, tak Prato pozwala na odkrycie wyjątkowych zabytków.

Jeśli zdarzy ci się być w tym mieście (dobra wyszukiwarka wypożyczalni samochodów pozwoli na wynajem auta tym, którzy przebywają w dalszej odległości od Prato, a chcieliby tu zawitać choć na jeden dzień), nie można pominąć wizyty w jego historycznym centrum.
Jeśli podróżujesz pociągiem, to warto wysiąść na przystanku Porta al Prato Serraglio. Jeśli jednak wolisz przejażdżkę samochodem, to można zaparkować albo na Piazza Ciardi lub Piazza del Mercato, blisko centrum.

Bardzo łatwo dotrzeć do Duomo (katedra św. Stefana) na dużym placu, końcu Via Magnolfi. Kościół, z amboną zaprojektowany przez Donatello i Michelozza, wykonany jest zielonego i białego marmuru ułożonych w paski, co jest charakterystyczne dla wielu toskańskich zabytków sakralnych i budynków. Wewnątrz znajdziesz ważną relikwię Sacra Cintola della Madonna, Świętszy Pas Marii Panny i freski Filippo Lippi. Na tym samym placu jest Museo dell’Opera del Duomo (Muzeum Dzieł Duomo), gdzie zachowane są różne obrazy, rzeźby i święte ozdoby.

Stąd można przejść na Piazza del Comune, gdzie jest Fontana del Bacchino (Fontanna małego Bachusa) i Palazzo Comunale (ratusz) oraz wspaniały, średniowieczny Palazzo Pretorio. Imponujący i elegancki, wykonany w XIII wieku z czerwonej cegły i białego kamienia, jest domem dla nowo otwartego (w kwietniu 2014 roku) Museo di Palazzo Pretorio. Można tu podziwiać prace Bernardo Daddi, Giovanni da Milano, Donatello, Filippo i Filippino Lippi, Santi di Tito, Alessandro Allori, Batistello Caracciolo Lorenzo Bartolini i wielu innych artystów.

Kontynuując spacer dochodzi się do kościoła San Francesco znajdującego się na placu o tej samej nazwie. Warto skręcić w lewo, by znaleźć się naprzeciwko zamku cesarza, zbudowanego dla średniowiecznego cesarza i króla Sycylii, Fryderyka II. Budowany na szczycie poprzedniej fortyfikacji, z których pozostały dwie wieże, zamek został niedokończony w wyniku nagłej śmierci Fryderyka. Obecnie wewnętrzny dziedziniec jest wykorzystywany podczas ciepłych miesięcy jako miejsce koncertów i imprez. Aby zobaczyć piękny widok na miasto, warto wspiąć się po schodach wieży na jej szczyt.