Trudno wybrać kilka najlepszych plaż toskańskiego wybrzeża, gdyż każdy ma swoje osobiste preferencje, upodobania i gusta. Podstawowym zatem kryterium było posiadanie przez plaże statusu Błękitnej Flagi. Takich na toskańskim wybrzeżu jest 18 (stan na 2014 rok). Poniżej przedstawiamy najciekawsze, wg bardzo subiektywnej oceny. Lista ta nie bierze pod uwagę wiele innych czynników, które na ogół decydują o tym, czy uważamy plażę za dobrą czy też nie, jak na przykład: czy są to plaże piaszczyste lub żwirowe? są tam parkingi, bary, kawiarnie, restauracje? W sezonie są dzikie tłumy, czy możemy znaleźć dla siebie zaciszny kącik? I zaznaczmy od razu, że istnieje wiele więcej wspaniałych plaż w Toskanii, które nie znajdują się na tej liście, a które są równie piękne i spektakularne, jak na przykład wszystkie plaże na wyspie Elba!

Więc co to jest Błękitna Flaga? Prawo wywieszania Błękitnej Flagi na plaży lub w marinie daje się plażom, które posiadają wysokie standardy ochrony środowiska. Jest to wyróżnienie cenione na całym świecie. Błękitna Flaga przyznawana jest corocznie plażom i marinom na całym świecie przez Fundację na rzecz Edukacji Ekologicznej (FEE), która jest organizacją non-profit, pozarządową, składająca się z krajowych organizacji członkowskich reprezentujących 59 krajów z Europy, Afryki, Oceanii, Azji, Ameryki Północnej i Ameryki Południowej.

Plaże prezentowane są wg regionów przebiegających z północy na południe:

Versilia
Marina di Carrara, Forte dei Marmi, Pietrasanta, Camaiore, Viareggio

Obszar Versilia to rejon zdecydowanie wysokiej klasy. Słynie z letniego życia nocnego. Szczyt sezonu jest w okresie letnim, a odwiedzający ten region w każdym innym okresie nie będą mogli zobaczyć największych możliwości Versilii, gdyż wiele ośrodków zamykanych jest pod koniec września i dopiero w maju otwierają znowu swoje drzwi dla gości.

Plaże Versilii są bardzo szerokie i długie – jest to zasadzie jedna, ciągnąca się na wiele kilometrów plaża, który rozciąga się od Forte dei Marmi na północy po Viareggio na południu. Forte dei Marmi i Lido di Camaiore to obszary, gdzie większość plaży jest pokryta leżakami i parasolami należącymi do zakładów kąpielowych, które również zapewniają szatnie, prysznice, bary z przekąskami i makaronami. Nie znajdziesz tutaj „spiaggia libera” czy też „wolnej plaży”. W poszukiwaniu plaż „niczyich” należy udać się do Pietrasanta. „Spiaggia libera” to w zasadzie część plaży, gdzie można przyjechać z własnym parasolem, ręcznikami i usiąść tam, gdzie chcesz, bez płacenia. Więc jeśli jest to rodzaj plaży, który najbardziej cię interesuj, to Versilia nie jest dobrym pomysłem – lepiej wybrać się na południe w kierunku Livorno i Grosseto.

Versilia jest zdecydowanie miejscem do złapania promieni słońca i opalania się. Woda jest tu czysta. Wieczorem zapraszamy na spacer po promenadzie, która biegnie wzdłuż plaży, z hotelami i restauracjami patrzącymi na morze.

Piza
Marina di Pisa, Tirrenia, Calambrone

Kierując się na południe, plaże stają się krótsze i węższe. Wielu z nich sąsiaduje z zagajnikami i lasami rozpoczynającymi się tuż za plażą.
Plaże na tym odcinku, blisko Pizy mają tendencję do przyjmowania silnych prądów. Marina di Pisa, jednak została zaadaptowana szczególnie dla rodzin, gdyż plaża jest chroniona od otwartego morza przez duże skalne ściany, które zostały tu specjalnie ułożone, aby działać jako bariery przed silnymi prądami, czyniąc pobyt na plaży przyjemniejszym i bezpieczniejszym.

Livorno
Antignano, Quercianella, Castiglioncello, Vada di Rosignano Marittimo, Cecina, Marina di Bibbona, Castagneto Carducci, San Vincenzo, Riotorto-Piombino, Marciana Marina-La Fenicia

Obszar ten obejmuje jedne z najbardziej popularnych plaż w całej Toskanii. Od Antignano do Rosignano nabrzeże stanowi rafę. Trzeba się wspiąć na nabrzeże – warto zaopatrzyć się w buty do wody lub kupić u któregoś z wielu sprzedawców – położyć ręcznik, złapać słońca, a następnie zanurkować, by znowu odpocząć i położyć się na słońcu – to najlepszy sposób na spędzenie dnia nad morzem w tym regionie! Tutejsze miasta wszystkie oferują deptaki z barami, kawiarniami, lodziarniami i restauracjami, jak również sklepy ze wszelkimi przyborami plażowymi. Podobnie jak urokliwe, położone w prowincji Wenecji miasteczko Bibione noclegi oferuje w atrakcyjnych cenach, tak i nadmorskie miejscowości Toskanii są atrakcyjne pod względem cenowym dla turystów zagranicznych.

Castiglioncello, Vada i Cecina są jednymi z najłatwiejszych do osiągnięcia transportem publicznym jako że miasta (i dworce kolejowe wzdłuż linii Piza- Grosseto) znajdują się na samym wybrzeżu lub nie daleko.

Od Rosignano do Riotorto plaża zamienia się w drobno żwirową lub pokrytą grubym piaskiem, plaże wydają się być bardzo krótkie, ale jest ich tu wiele. Woda wydaje się być w tym obszarze dużo spokojniejsza. Aby odwiedzić te plaże konieczny jest samochód, ponieważ transport publiczny jest tutaj ograniczony.

Chociaż nie wszystkie z plaż na wyspie Elba są oznaczone „błękitną flagą”, są niesamowite! Bez względu na to, na której z nich się znajdziesz, nie będziesz rozczarowany: wyspa ma każdy typ plaż, z piaszczystymi i kamienistymi włącznie. Zachwycają turystów podobnie jak plaże na Korculi, w Chorwacji. Aby zdecydować, który rejon wyspy będzie najlepszy, wystarczy sprawdzić warunki wiatrowe i wybrać te, które są „chronione”, tak żeby mieć spokojną wodę, zwłaszcza jeśli wypoczywasz z małymi dziećmi.

Grosseto
Follonica, Castiglione della Pescaia, Marina di Grosseto, Principina di Grosseto, Monte Argentario

Obszar ten, znany również jako Maremma, jest najbardziej popularny w Toskanii wśród Włochów, a obcokrajowcy odkryli ten obszar niedawno. Wiele rodzin ma tendencję do wynajmowania małych mieszkań wzdłuż wybrzeża w okresie letnim i zasadniczo przenosi się tu na miesiąc sierpień.

Znajdziesz tu zarówno długie odcinki piaszczystych plaż, a także niektóre obszary z rafami, wiele „spiagge libere” oraz „skolonizowanych” obszarów z krzesłami i parasolami. Można położyć się i pracować nad swą opalenizną lub zająć się podwodnym badaniem rafy.

Nieco dalej na południe od Marina di Grosseto, jest dość ruchliwa plaża Marina di Alberese, ale idealna dla rodzin. Jest to długi odcinek piaszczystej i bezpłatnej plaży z gęstym lasem z tyłu plaży.

Na północ od Castiglione, Cala Violina to piękna plaża położona na końcu 15-minutowego spaceru szlakiem leśnym.

W tym obszarze wiele parkingów jest daleko od plaży i wymagają krótkiego, 15-20 minutowego spaceru na plażę.