Montalcino, położone na zachód od Pienzy, to wioska zanurzona w Val d’Orcia, doliny znanej na całym świecie z produkcji cennego, czerwonego wina Brunello.

Miasto uzyskało swoje bogactwa i sławę dzięki winom Brunello, które uznawane są za jedne z najlepszych i najbardziej cenionych włoskich win na świecie. Montalcino było dobrze znane z doskonałych win czerwonych już w XV wieku. Jednak cenna formuła fantastycznego Brunello została wynaleziona w 1888 roku przez Ferruccio Biondi Santi, który jako pierwszy wpadł na pomysł nie używania winogron wykorzystywanych w tradycyjnej recepturze Chianti, jak Canaiolo i Colorino, a tylko przy użyciu różnych odmian Sangiovese. Warto tu przyjechać choć na jeden dzień, a że wynajem samochodów Włochy oferują w atrakcyjnych cenach, to można się tu wybrać nawet odpoczywając gdzieś dalej.

Historyczne centrum miasta jest zdominowane przez potężną i imponującą twierdzę, zbudowaną w 1361 roku z okazji przejścia Montalcino pod dominację Sieny. Widoki z murów obronnych twierdzy są naprawdę rewelacyjny. Twierdza pozostała praktycznie nienaruszona od średniowiecza i często staje się miejscem festiwali, koncertów i imprez. Tak jak Wrocław apartament nie jeden oferuje w samym centrum, w otoczeniu wspaniałych zabytków, tak i w Montalcino można znaleźć zakwaterowane w pobliżu imponujących obiektów.

Wysoka i smukła wieża zegarowa, która wznosi się przy Palazzo dei Priori, to kolejny symbol Montalcino. Obecnie mieści się tu urząd miasta. Poniżej znajduje się Piazza del Popolo z charakterystyczną gotycką loggią. Warto odwiedzić także Palazzo Vescovile oraz kościoły Sant Agostino, Sant Egidio i San Francesco.

Można się również wybrać do Muzeum Miejskiego i Diecezjalnego Sztuki Sakralnej, prezentującego obrazy religijne i rzeźby, i Museo del Vetro (Muzeum Szkła), które opowiada historię produkcji szkła. Muzeum, znajdujące się w zamku Poggio alle Mura, przedstawia ciekawą kolekcję szkła i instrumentów od czasów egipskich, rzymskich aż do wielkich weneckich mistrzów.

Montalcino to wspaniałe miejsce na spacer wśród labiryntu uroczych sklepów, kawiarni, restauracji i winiarni.