Jeśli szukasz kawałka raju, gdzie można uciec od stresu i trosk codziennego życia i poświęcić odrobinę czasu na sport, kulturę i fantastyczne jedzenie, to góry Toskanii są miejscem dla Ciebie.

Jeśli kochasz aktywność sportową, opadające w dół szlaki i trasy piesze, którymi spacerując można podziwiać widoki zapierające dech w piersiach i wyjątkową scenerię lub jeśli kochasz jazdę na rowerze albo konno, to w górach Toskanii z pewnością nie będziesz się nudzić.

Wędrówka po Apeninach
Grande Traversata Appenninica jest marzeniem każdego miłośnika gór. Obejmująca około 400km, wymyślona przez włoski klub alpejski, trasa prowadzi wzdłuż starych ścieżek, którymi chodziły muły i średniowiecznych osad, napotykając zielone łąki i odwieczne lasy. Szlak można przejść w ciągu 6 dni, wyruszając z Abetone i kończąc wędrówkę w Passo della Cisa. Po drodze czekają jeziora, dobrze wyposażone schroniska i urokliwe miejsca, które pozostały niezmienione w czasie. I nawet ci, co uwielbiają narty w Austrii, także w Apeninach odnajdą interesujące miejsca zimową porą.

Konne wyprawy wokół Góry Amiata
Jest to możliwość galopowania u stóp uśpionego wulkanu, który jest pełen ciepła i energii. Pętla o długości 30km długości wokół góry nadaje się na letnie przejażdżki, gdyż jest pełna cienia i poprowadzona zostala na dużej wysokości. Po drodze przechodzi się przez Monte Penna i rezerwaty przyrody Pigelleto, które są interesujące pod względem ich charakteru i geologicznych osobliwości, jak również Siele, górnicze miasteczko w Parku Narodowym Kopalni Amiata: tutaj można odwiedzić wioskę Abbadia Salvatore, jedno z najpiękniejszych miejsc tego rejonu.

Amatorom dwóch kółek polecamy trasy Lunigiana – pełne średniowiecznego uroku i dziewiczej przyrody. Trasy rowerowe przebiegaja także wśród zamków i kościołów romańskich Via Francigena, w obszarze Lunigiana lub wzdłuż drogi Świętego Oblicza, gdzie można podróżować śladami odwiecznych pielgrzymek.

Od morza do Alp Apuańskich
Wśród kamieniołomów i starych tradycji – jest to odcinek od plaż na Riwierze Apuańskiej Massy Marittimy, aż do niesamowitych kamieniołomów marmuru Carrara. I chociaż plaże tutaj nie są tak piaszczyste jak w bułgarskim Lozenec, to podróżowanie można rozpocząć od kąpieli w morzu. Nie tylko historia, ale również zwiedzanie jednego z najbardziej znanych na świecie złóż marmuru, które przyczyniły się do powstania wielkich dzieł sztuki, takich jak „Dawid” Michała Anioła to jedna z ciekawszych atrakcji turystycznych regionu.

Jaskinie Alp Apuańskimi
Pośród piękna Toskanii nie można przegapić wysokich Alp Apuańskich, gór urodzonych z morza, których wnętrzności są domem dla efektownych jaskiń wapiennych: w tym jaskiń Grotta del Vento i Antrio del Corchia. Historia geologiczna tego kompleksu utworzyła ciekawie wyglądające góry, takie jak Monte Forato: o świcie, krąg słońca idealnie wtapia się w jego kształt – jest towidok absolutnie warty zobaczenia.

Zacisze lasów Casentinesi
Jeden z największych obszarów leśnych w Europie, zlokalizowany w połowie drogi między Toskanią a Emilią – Romanią, to lasy Casentinesi, zakątek, mistyczny raj pośród przyrody, historii, religii i architektury. Do niektórych lokalnych klejnotów zaliczane są Sanktuarium La Verna, Klasztor Camaldoli i naturalne perełki jak wodospad Acquacheta i jezioro Lago degli Idoli.