Cortona to małe, urocze miasteczko położone w Valdichiana, w prowincji Arezzo w południowej Toskanii.

Miasto, otoczone kamiennymi murami z czasów etruskich i rzymskich, posadowione jest na wzgórzu, na wysokości około 600 metrów nad poziomem morza. Ta dominująca pozycja nad doliną oferuje spektakularny widok z całego miasta właśnie na dolinę, a nawet na jezioro Trasimeno. Sercem Cortony jest Piazza della Repubblica, z Palazzo Comunale, czyli ratuszem.

Miasto jest małe, ale oferuje wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia, między innymi Muzeum Diecezjalne (gdzie można podziwiać piękny obraz Zwiastowanie wykonany przez Beato Angelico) i MAEC (Etruska Akademia Muzeum Miasta Cortona), gdzie można zobaczyć wiele artefaktów znalezionych podczas wykopalisk archeologicznych w okolicy. W muzeum można również zwrócić się o dodatkowe informacje na temat Parku Archeologicznego.
—–
REKLAMA

Znakomity fotograf Wrocław oferuje doświadczenie, sprzęt i umiejętności, dzięki którym najważniejsze chwile Twego życia mogą być uwiecznione na niezwykłych zdjęciach.

Makijaż permanentny Wrocław to sposób na piękny i delikatny makijaż podkreślający naturalne piękno każdej kobiety!

—–
Nie można przegapić wizyty w pięknym Sanktuarium w Santa Margherita, patronki miasta, i w twierdzy Girifalco. Oba budynki położone są w najwyższym punkcie na wzgórzu i są łatwe do osiągnięcia po krótkim spacerze pod górkę. Po drodze, która biegnie wzdłuż murów miasta, można również podziwiać piękny widok na okolicę. Girifalco Fortress, wybudowana w celach obronnych, przeszła wiele znaczących zmian na przestrzeni wieków, a dziś tylko część jest otwarta dla publiczności.

Różne małe sklepy na głównych ulicach Cortona oferują lokalne przedmioty ręcznie robione i produkty gastronomiczne. Znakomite wina czerwone są produkowane w okolicy (tylko kilka kilometrów od Montepulciano i Montalcino) i wszystkie winnice oferują szeroki ich wybór.
Istnieje wiele restauracji w mieście, większość oferuje tradycyjne dania kuchni lokalnej i toskańskiej.

Tuż poza murami Cortony znajduje się pustelnia franciszkańska, Le Celle, pierwszy klasztor zbudowany przez świętego Franciszka z Asyżu w 1211, gdzie mała wspólnota braci nadal tu mieszka. W ciągu wieków pustelnia została odnowiona i rozbudowana kilka razy, ale małe komórki Świętego Franciszka zawsze zachowywano w oryginalnym stanie i można zwiedzać je do dziś.
Latem Cortona organizuje Tuscan Sun Festival, coroczne wydarzenie poświęcone sztuce, w którym bierze udział wiele międzynarodowych gwiazd i artystów.